texture.jpg

DVD-RAM (DVD-RANDOM ACCESS MEMORY)

Encyklopedie / DVD (DIGITAL VERSATILE DISC, DIGITAL VIDEO DISC) / DVD-RAM (DVD-RANDOM ACCESS MEMORY)

víme, co je dobrý.. frog-with-fly.png
Je třetím formátem pro přepisovatelný disk DVD, oproti předchozím dvou se výrazně liší i po fyzikální stránce. S tímto formátem se můžete setkat v mnoha různých typech. Ty jsou rozděleny podle počtu stran (jednostranné x oboustranné), velikosti (120 mm x 80 mm) a uložení média (bez ochranného obalu x vyjímatelné z ochranného obalu x nevyjímatelné z ochranného obalu). Tento formát je díky svým vlastnostem velice zajímavý, bohužel v jeho masovém rozšíření mu zabránila vyšší cena.

Toto médium je již snadno rozeznatelné od jeho konkurentům v podobě DVD-RW a DVD+RW. Na disku jsou totiž značky, které označují jednotlivé sektory disku. Data na DVD-RAM jsou uložena do sektorů, tedy podobně jako tomu je u pevných disků, zde žádnou spirálu jako u ostatních optických disků nenaleznete. Tento optický disk můžete zakoupit buď v klasické krabičce, či ve speciální (používá se označení caddy, cartridge) určené pouze DVD-RAM. Pokud je disk z této schránky vyjmut, může být použit v jakékoliv mechanice s podporou DVD-RAM. V případě, že je disk uložen v caddy z které nelze vyjmout, lze ho přečíst pouze v mechanice s podporou těchto disků. Takové mechaniky vyrábí společnost Panasonic, bohužel pro český trh jsou nedostupné. Caddy má za úkol chránit disk před fyzickým poškozením a nečistotami.

Oblíbenost si tento formát získal také díky snadnému ovládání. Zatímco u předchozích optických disků bylo zapotřebí použití speciálního programu, který umí zapisovat na optický disk, zde stačí pouze správný ovladač mechaniky. Díky tomuto ovladači pak lze s DVD-RAM médiem pracovat jako by to byla disketa či pevný disk. Soubory tedy na disk můžete kopírovat a mazat pomocí libovolného správce souborů. Disk je na tuto činnost také uzpůsoben fyzicky, protože ho je možné až 100 000x přepsat. To je až 100x více než u ostatních formátů.

O bezpečnost dat při zápisu se také stará ovladač, který při vypalování data čte a kontroluje. V případě, že je na disk chybně zapsáno, automaticky bude chyba opravena. Z tohoto důvodu je zápis na tyto disky 2x pomalejší, než u konkurentů. Některé mechaniky však umožní tuto kontrolu vypnout, což může být pro data na disku nebezpečné. Přesná kapacita média činí 4 580 769 792 B. U oboustranných disků je to pak přesně 2x tolik, ale médium musí být ručně otočeno.

Tento formát byl původně navržen jako nástupce magnetooptických disků s kterými má mnoho společného. Za tímto typem stojí společnosti jako Panasonic, Toshiba, Apple Computer, Hitachi, NEC, Pioneer, Samsung a Sharp. Tento formát vznikl v roce 1997.

sssdede